Ahşap Uygulamalar

Ahşap Uygulamalar

Ahşap Uygulamalar

Doğal bir malzeme olan ahşap ve ahşap türevi malzemeler, kullanıldığı mekanlara sıcaklık, estetik ve değer kazandırmaktadır. Son zamanlarda, özellikle doğal bir malzeme olduğundan dolayı ahşap uygulamalar sağlık açısından da bir çok farklı uygulama ile mekanlarda kullanılmaktadır.

Evinizin görünümü değiştirebilecek bazı ahşap uygulamalarımıza burada yer verilmiş olup detaylı bilgi almak için konusunda uzman ekibimizle irtibata geçebilirsiniz.

KAPI

İç ve dış mekanlarda kullanılan kapı sistemleri, kullanım kolaylığı ve mekan genişliği sağlamayı hedeflemektedir. Doğru seçilmiş bir kapı modeli evin daha ferah ve aydınlık göstermesini sağlayacaktır.

İç mekanda sıklıkla kullanılan kapı modelleri; Amerikan kapı, mobilya kapı, ağaç kapı, sürgü kapı, akordeon kapı, çift kanatlı kapılar.

Dış mekanlarda kullanılan kapı modelleri; çelik kapı, balkon kapısı, teras kapısı, bahçe kapısı vb.


MERDIVEN

Genellikle evlerin dekorasyonu planlanırken, iç alanda kalan merdivenler bu planda tutulmaktadır. TBEKS ekibi olarak, yer döşemesi, duvar ve evin dekorasyon planına uygun olarak merdivenlerin daha kullanışlı, modern ve yer kaybını minimuma indirgeyecek şekilde planlanmasına özen gösteriyoruz. Genellikle atıl mekânlar olarak kalan merdiven altlarını kimi zaman saklama alanları, kimi zaman şık kütüphaneler, kimi zamansa evin küçüklerine ayrılmış oyun alanları olarak planlarken ev sahibinin ihtiyaçlarını ön planda tutuyoruz.

Merdiven boşluğu tarafına düşmemek ve emniyet sağlamak amacıyla merdiven malzemesiyle uyumlu olarak korkuluk uygulaması yapılır. Evlere estetik görünüm sağlayan ve Küpeşte olarak bilinen bu uygulama alüminyum, cam, ahşap ya da ferforje gibi farklı malzemelerle mekânlara değer katarlar.


PARKE

Parke, yer döşemelerinde kullanılan ve doğal bir malzeme olması nedeni ile tercih edilen zemin kaplama çeşididir. Farklı uygulama örnekleri bulunmaktadır.

  • Masif Parke :
  • İyi kurutulmuş ahşabın ince tabakalar ve şeritler halinde kesilmesi ile yapılır. Geleneksel olarak kullanılan masif parke meşe, gürgen gibi sert ağaçlar kullanılarak yapılır. Doğal, sağlıklı ve estetik bir uygulamadır. Uzun ömürlü kullanım sağladığı gibi ses ve ısı yalıtımı açısından da kuvvetlidir.
  • Lamine Parke :
  • Hammaddesinin tamamı doğal ahşap olan 2 veya 3 değişik katmanın birbirine dik yönlerde yapıştırılmasıyla imal edilen, uzun ömürlü ve dekoratif bir zemin kaplama ürünüdür. Masif parkeye göre daha yüksek maliyetli olmasının sebebi üretimdeki işçiliktir. Uzun ömürlüdür ve hammaddesi gereği elektrostatik ortam oluşturmaz.
  • Laminat Parke :
  • Laminat, matbaada istenilen renk ve desende basılmış kağıda reçine emdirilmesi sureti ile elde edilen kaplama levhalarıdır. Ahşaba oranla daha ucuz olan 7–8 mm kalınlıktaki MDF, HDF ya da yongalevha levhalar üzerine yapıştırılması suretiyle üretilir. Ucuz ve kolay monte edilir bir uygulama olduğundan sıklıkla tercih edilir.
  • Rabıta Parke :
  • Ahşap rabıta parke butik bir üründür ve ısı – ses yalıtımında en yüksek kaliteyi sağlar. Sağlık açısından da en çok tercih edilen ürün olan ahşap rabıta parke görece diğer parkelere göre daha uzun ömürlü ve sağlıklı olduğundan daha pahalı olan bir uygulamadır.
Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!