Zemin uygulamalarında yeni trendler

Zemin uygulamalarında yeni trendler

Zemin uygulamaları her dönem yeni trendlerle karşımıza çıkıyor. Doğal taş, seramik, mozaik, porselen karo, cotto… Taş zemin kaplama malzemeleri, yaşadığımız mekanların zeminlerinde yeni trend. Mekanda ilk olarak duvar rengi, mobilyalar, tekstiller ve aydınlatma dikkat çeker.

Mekanın nasıl göründüğünün en önemli belirleyicisi, zeminlerdir. Zemin kaplama kötüyse, mekan tüm havasını kaybeder. İyi bir zemin uygulaması ise odada harikalar yaratır. Günümüzde ahşap zemine pek çok alternatif bulunuyor. Peki, hangi odaya nasıl bir zemin malzemesi seçilir? Çarpıcı etki yaratmak için zemin kaplamasını seçmek son derece önemli. Kişisel zevkler ilk planda olsa da evin her bölümü için uygun zemin kaplamaları olduğunu unutmamanız gerek.

Yaşam trafiğinin yoğun olduğu alanlarda sağlam zemin kaplama tercih edilmelidir. Zemin kat gibi bodrum odaları için rutubete en uygun zemin kaplamaya karar verilmelidir. Balkonlarda da sıcaklık derecesine göre farklı zemin seçeneği uygun olabilir. Eğer çok ısıya maruz kalmayacak bir balkonunuz varsa seramik fayans kullanabilirsiniz. Banyolarda ise seramik fayans en uygun seçim… Banyoda öncelikle düşünülecek olan, su geçirmeyen, yıkanabilir ve kaygan olmamasıdır.

Zemin uygulamalarında en uygun alternatifler
Daha az kaygan ve daha kalın olan yer seramikleri, mekanları daha geniş ve ferah gösterir. Sırlı seramik, terracota ve porselen karo gibi seçenekleri bulunur. Seramik karolar, temizliği kolay ve kolay aşınmayan bir yapıya sahiptir. Ancak dış kullanım için uygun değildir. Seramikleri güçlü deterjanlar ve çözücüler ile temizlemekten kaçınmalısınız. Sadece su ve süngerle temizliği yapılabilir. Kil parçalarının güneş ışığında kurutulup fırına verilmesi ile meydana gelen terracota, sırlı veya sırsız olarak kullanılabiliyor.Doğal taşların imitasyonu olan porselen karolar da aşınması zor ve suya dayanıklılık özelliğiyle dikkat çeker. Çizilmeye, lekelenmeye karşı son derece güçlüdür. Kaymazlık özelliği, renk ve ebat seçeneklerinin zenginliği nedeniyle, zeminde güçlü bir alternatiftir. Temizliği özel bir malzeme getirmeden yapılabilen başka bir malzeme de granittir. Doğal bir yapı taşı olan granit, uzun ömürlü ve sağlamdır.

Eğer geleneksel malzemeler kullanmak isterseniz, bunun için en uygun alternatif, mermerdir. Sert bir yapı malzemesi olduğu için mevsim koşullarından ve ısı değişikliklerinden aşırı derecede etkilenmez. Mermerin yılda bir kez olmak üzere özel taş cilasıyla cilalanması yöntemi ile bakımı da son derece kolaydır.

Son dönemin trend zemin uygulamalarından biri de mozaik… Kullanıldığı mekana ferahlık hissi vermesiyle birlikte kolay temizlenebilir olması da mozaik kullanımını artırıyor. Banyo, mutfak gibi mekanlarda pek çok farklı renk ve motif seçeneği bulunuyor. Mozaik zemin kaplamasında kullanılan taşlar, mekanın yer kaybı yaratan girinti ve çıkıntılı alanlarında da rahatça uygulanabiliyor. Kahve, beyaz, somon olmak üzere ağırlıklı olarak açık tonların tercih edildiği giriş, hol, salon, banyo ve mutfaklarda son derece şık sonuçlar veriyor.
Dış mekan zemininde güzel bir alternatif de çakıl mozaiktir. Modern dekorasyonlar için seçilen çakıl mozaik uygulama, genellikle hol, giriş, balkon, bahçe, teras, havuz ve avlu gibi geniş zeminli alanlarda kullanılır.


Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!