Tablo Düzenleme Sanatı

Tablo Düzenleme Sanatı

Duvarınıza asacağınız tablo ya da tuval, dekorasyonunuzun önemli aksesuarlarındandır. Örneğin benzer tabloları bir arada sergileyebilirsiniz. Benzer tabloların düzenlenmesinde simetri kurmak anahtar yöntemdir. Kalabalık ve karmaşık bir görüntüyü engellemek istiyorsanız aynı tarz ve boyutlardaki tabloları bir araya getirebilirsiniz. Tablo asarken düzgün bir düzenleme için zincir ya da kalın bir ip kullanabilirsiniz. Duvarda tablolara ışığı en iyi yansıtacak renkleri seçebilirsiniz. Pastel tonlar, resim ve fotoğrafları ortaya çıkarmak için son derece idealdir. Eğer geniş olmayan duvarlara sahipseniz asacağınız tabloların sayısının altıyı geçmemesine dikkat edin. Tablolarınıza eşit miktarda ışık verebilmek için spot ya da tavandan aydınlatma kullanabilirsiniz. Hatta masa lambalarını ya da abajurları tabloların yakınında bulundurabilirsiniz. Aydınlatmalar, tablolarınızda farklı bir etki yaratacaktır.

Farklı renkteki çerçeveleri bir araya kullanabileceğiniz gibi siyah-beyaz fotoğrafları da yan yana kullanmanız çarpıcı bir etki sağlayabilir. Fotoğraflarınızı aynı boyutlarda ve renklerde gruplayıp simetrik bir düzen oluşturabilirsiniz. Fotoğrafları asarken çivi kullanmanız sade ve düzenli bir görünüm yaratır. Fotoğraflardaki siyah-beyaz kontrast paralelliğini beyaz duvara siyah çerçeveler asarak yaratabilir, zıtlık içinde bir düzen oluşturabilirsiniz. Fotoğraflarınızı asarken zincir, sicim, kurdele gibi dekoratif malzemeler kullanmaya özen gösterin. Bir fotoğrafa baktığınızda sadece görsel objeye odaklanılmalı. Aynı ölçülerdeki çerçeveleri asarken ölçü aleti kullanmaya, mesafe ayarlarının kusursuz olmasına özen gösterin. Çerçeveleri asarken yapılacak en ufak hata kendini hemen belli eder. Ayrıca çerçeve içinde benzer tonlar kullanarak bütünselliği de artırabilirsiniz.

Odak noktası

Yaşam alanınıza asacağınız bir tablo ile harika bir odak noktası yaratabilirsiniz. Büyük tabloları asarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise tablonun etrafının geniş olmasıdır. Tablonun etrafına asacağınız aplik veya dekoratif objelerin de karmaşık durmamasına özen göstermelisiniz. Tablonuz, oldukça büyükse ve mekanın odak noktası haline geliyorsa, mekanın renk ve stiline de uyum göstermeli. Bütünselliği yakalamak istiyorsanız mekana hakim renklerin birkaç ton açık ya da koyu renkte tablolar seçebilirsiniz.

Çerçeveler nasıl ölçülür?

  • Çerçevelerinizin ölçülerini beyaz kağıt üzerine çizip, çıkardığınız profili kesin.
  • Maskeleme bandı kullanarak profilleri duvara yapıştırın. Beğendiğiniz düzenlemeyi elde edene dek profilleri duvarınızda değişik düzenlemelerle deneyin.
  • Simetri ve düzeni seviyorsanız, her bir profil arasındaki ara ölçülerine dikkat edin.
  • Asmak istediğiniz çerçevelerin tepe noktası ile kancası arasındaki mesafeyi ölçün ve çıkardığınız profile işaretleyin.
  • İşaretlediğiniz yerden çivi kullanarak çerçevelerinizi asabilirsiniz.

Kolay yöntem

Kolay ve hızlı bir yöntem kullanmak isterseniz evinizdeki rafları kullanabilirsiniz. Tablo, resim ya da fotoğraflarınızı raflara yerleştirebilirsiniz. Böylece duvarınıza çivi ya da vida monte etmenize de gerek kalmaz. Çerçeveli ya da çerçevesiz resimler, raflarda sergilenmek için idealdir. Çerçeveleri sergileyeceğiniz rafları oturma odasından yatak odasına, antreden çalışma odasına dek pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Asimetrik düzenleme

Birbiriyle uyumlu olmayan resimlerin oluşturduğu bir kompozisyon da son derece çarpıcı bir görünüm kazandırabilir. Özellikle modern tabloları sergilemek için böyle bir düzenleme yapabilirsiniz. Fotoğraf ve resimlerinizi farklı tarzlardaki çerçevelerde asimetrik bir şekilde asabilirsiniz. Asimetrik düzenlemeler için köşe, kenar sehpa ya da masa üstleri oldukça idealdir. Antikacı ve eskicilerden bulabileceğiniz ilginç çerçeveleri duvarınızda çarpıcı bir hale getirebilirsiniz.Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!